Nasz Cel

Celem naszego projektu jest zapewnienie rehabilitacji metodą „Hipoterapii” dzieciom i młodzieży z terenu gminy miasto Grudziądz. Celami szczegółowymi rehabilitacji poprzez hipoterapię jest także poprawa kondycji fizycznej i psychicznej, poprawa w funkcjonowania, osiągnięcie większej samodzielności i ułatwienie im czynnego uczestnictwa w życiu, rozwijanie samodzielności, a także poprawa ich orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wyczucia schematu własnego ciała, poprawa koncentracji uwagi, zwiększenie motywacji do podejmowania aktywności, zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawa reakcji obronnych. Projekt nosi tytuł "Hipoterapia dzieci i młodzieży" i jest współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

1) Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym:

a) realizacja programu skorelowanej, kompleksowej hipoterapii, rehabilitacji medycznej i społecznej dzieci oraz młodych osób niepełnosprawnych,
b) wsparcie dla członków rodzin osób niepełnosprawnych,
c) prowadzenie działań interdyscyplinarnych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na styku sportu jeździeckiego, terapii i pomocy społecznej,
d) włączanie osób niepełnosprawnych w aktywne życie społeczności lokalnych, w tym czynne ich uczestnictwo w działaniach na rzecz oraz promocji sportu jeździeckiego,
e) inicjowanie nowych możliwości rozwoju podopiecznych stowarzyszenia.

2) ochrona i promocja zdrowia - edukacja prozdrowotna i promowanie zdrowia jako wartości społecznej

3) wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez:

a) popularyzację i rozwój jeździectwa w Polsce, obejmujące wszystkie formy uprawiania jeździectwa (w tym profesjonalną i amatorską) poprzez szeroko rozumianą edukację, popularyzację oraz działania promujące.
b) propagowanie władzy na temat profesjonalnego jeździectwa oraz dziedzin z nim związanych.
c) propagowanie i rozwój jeździectwa niepełnosprawnych rozumiane jako forma współzawodnictwa sportowego oraz szkoleń osób niepełnosprawnych i sposób na zintegrowanie środowiska osób zdrowych i niepełnosprawnych.
d) wspieranie strategii Polskiego związku jeździeckiego oraz Polskiego związku hodowców koni w zakresie rozwoju narodowego przemysłu konnego.

4) upowszechnianie wiedzy teoretycznej i osiągnięć praktycznych służących realizacji zadań statutowych.

5) organizowanie ruchu społecznego wokół działań stowarzyszenia.

6) gromadzenie środków finansowych i materialnych służących realizacji zadań statutowych.

Nasze Projekty

"PROHIPO - dalej działamy i się rozwijamy!"
"PROHIPO - Nowy sprzęt na start"
"Hipoterapia dzieci i młodzieży"


(Kliknij Tutaj)

Najnowsze !


Rada Młodzieży Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu wyszła z inicjatywą aby się włączyć w pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym celu zgłosili się do nas! Niezmiernie nas to ucieszyło, gdyż każde ręce skore do pomocy są mile widziane :) Alicja i Dominika, wychowanki ośrodka - przodowniczki w inicjatywie, zmęczone ale przepełnione szczęściem aktywnie uczestniczyły w tym tygodniu w zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie i zapowiedziały regularne wizyty w stadninie oraz pomocy przy naszych koniach.

Nasz Sprzęt

Specjalistyczna kamizelka obciążeniowa - przy ćwiczeniach, gdzie potrzebne jest wykorzystanie ponadstandardowego obciążenia. Doskonale sprawdza się również w codziennej terapii dzieci, które potrzebują mocnego dociążenia.

Obciążniki na ręce lub na nogi są stosowane podczas terapii zaburzeń integracji sensorycznej ułatwiając ćwiczenie prawidłowej koordynacji ruchowej oraz trenowanie właściwej motoryki i planowania ruchu. Dzięki tej pomocy, wzmacniane są mięśnie kończyn oraz barków. Możliwe jest także kształtowanie poprawnej pozycji postury. Obciążniki na ręce i nogi Pomagają one zwiększyć kondycję oraz wytrzymałość mięśni.

Pasy obciążeniowe do hipoterapii oraz innych ćwiczeń w domu / na sali. Produkt ten jest używany przez terapeutów integracji sensorycznej razem lub zamiennie do kamizelki obciążeniowej. Niektórzy dołączają do nich również obciążniki na ręce, czy obciążniki na nogi.

Czapki obciążeniowe używane są przez specjalistów integracji sensorycznej podczas terapii, ale wielokrotnie zalecanie również prywatnie do używania w domu pacjenta, świetnie sprawdzą się także podczas ćwiczeń na koniu, podczas hipoterapii. Czapka zapewnia miejscowy docisk i dociążenie na głowę, który w sytuacji niektórych osób z dużymi problemami zdrowotnymi może być znaczący.

Kołnierz, obciążnik  wywiera głęboki nacisk na mięśnie, stawy i ścięgna. Stymuluje w ten sposób zmysł czucia głębokiego. Nałożony na ramiona poprawia koncentrację, zwiększa świadomość ciała, a także wycisza. Świetnie sprawdza się w chwilach, gdy konieczne jest wytężone skupienie. Dodatkowo nacisk na mięsień czworoboczny karku pomaga rozluźnić się i zrelaksować. W niektórych sytuacjach kołnierz lepiej niż na ramionach sprawdza się na udach. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika. Regularne noszenie kołnierza obciążeniowego przynosi ulgę dzieciom oraz osobom dorosłym, które mają problemy z właściwym przetwarzaniem bodźców, ogólną koordynacją ruchową, a także trudności związane z nadmierną pobudliwością.

Zalecane: osobom autystycznym, osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej, cierpiącym na nerwicę lękową, jak i nerwicę natręctw, osobom zmagającym się depresją lub podobnymi zaburzeniami psychicznymi, osobom z zespołem stresu pourazowego, osobom pragnącym odprężenia i chwili dla siebie. Pas do hipoterapii zapewnia bezpieczeństwo podczas ćwiczeń terapeutycznych.

PROJEKT FIO 3.0